RSČR Ústeckého kraje jednala
O činnosti a aktivitách seniorských organizací
Krajská rada seniorů České republiky Ústeckého kraje uspořádala dne 10. října 2011 panelovou diskusi, která se konala v konferenčním sále Krajského úřadu, pod záštitou hejtmanky Jany Vaňhové. Za Krajský úřad reprezentovali náměstci Arno Fišera a Pavel Kouda. Panelovou diskusi řídil předseda Krajské rady seniorů České republiky Alois Malý.
Na jednání bylo přítomno 62 delegátů z 49 organizací Ústeckého kraje. Nejpočetněji byl zastoupen Svaz důchodců České republiky, ale byl zde i zástupce nevelké Obce baráčníků, Kluby důchodců Spolchemie Ústí n. L., ELIXÍR města Štětí a další neziskové organizace, jako Knihovna Louny.
Setkání, svolané Krajskou radou seniorů České republiky Ústeckého kraje, bylo podle slov předsedy první akcí tohoto typu v ČR. Cílem setkání bylo zmapovat činnost seniorských organizací a klubu důchodců, které připravují pro seniory volnočasové aktivity.
Každá organizace měla k využití a představení 3 minutový prostor a 100 řádků psaného textu. Snahou pořadatele je výstupy z diskuse zapracovat do Komunitního plánu sociálních služeb Ústeckého kraje a využít je pro přípravu projektů a následnou žádost o grant.
Za Senior Klub Třebenice se jednání zúčastnili J. Houdek a F. Immer. Diskusní příspěvek předsedy Senior klubu F. Immera zveřejňujeme.
ski
RSČR Ústí n. L. 10. 10. 2011
SDČR, os. základní organizace – Senior klub Třebenice
- Organizace vznikla před 6 lety, sdružuje více než 50 seniorů z Třebenic a (7) městských částí.
- Organizujeme klubovou činnost 1x týdně ve vlastní klubovně , besedy na téma zdravotní, bezpečnostní, historie, zábavná odpoledne s tancem a hudbou, výstavy, trénování paměti, šachový turnaj, návštěvy divadel, zájezdy na hrady, zámky, výstavy pro seniory (Lysá nad Labem), do skanzenů, zahradnických center apod. Spolupracujeme s ostatními organizacemi ve městě jako pořadatelé, účastníci soutěží a společenských akcí komunálního a krajského významu (volby) – 1/3 členů vol. komisí a pod..
- Naše organizace má vlastní webové stránky, na kterých zveřejňujeme informace o činnosti, pozvánky, zajímavosti a současně nám slouží jako doplněk kroniky . Rozsah stránek je omezen jejich technickou podporou provozovatele (estránky), který je v nejnižší úrovni poskytuje zdarma.
- MěÚ Třebenice nám poskytuje zdarma místnost pro klubovou činnost a každoročně nám přispívá finančními prostředky na dopravu do divadel nebo zájezdy, které organizujeme pro seniory. Ročně se jedná o částku kolem 15 000 Kč. Svépomocí jsme si vybavili kuchyňku pro přípravu občerstvení. Provádíme drobné opravy a údržbu. Na vše nám ale vlastní síly ani prostředky nestačí. V současné době máme největší problém s podlahovou krytinou a značně opotřebovanými židlemi. Oba prvky jsou za hranicí životnosti a při jejich používání dochází k nebezpečným situacím (včetně poškozování ošacení návštěvníků. klubu).
- V letošním roce byl do klubu zaveden internet. Jeho širšímu využití brání zastaralý počítač a na soukromých PC si z obavy případného poškození začátečníci netroufají pracovat.
- K dovybavení klubovny bychom potřebovali rovněž televizor s větší obrazovkou, na kterém bychom mohli prezentovat některé zájmové aktivity, např. při trénování paměti, besedách o zdraví, bezpečnosti seniorů apod., které pravidelně opakujeme a doplňujeme další aktuální tématikou. Například cyklem „Poznej svoje město s vnoučaty“, který jsme zahájili v letošním roce. Po teoretickém výkladu s fotodokumentací následovaly vycházky do města a okolí. Účastí vnoučat sledujeme zvýšení zájmu mladé generace o město, jeho památky a snažíme vzbudit zájem o jejich ochranu.
- V letošním roce jsme uspořádali šachový turnaj pro neregistrované hráče a 17. prosince jej budeme opakovat. Bohužel se nám nepodařilo zajistit žádného sponzora a celý náklad hradili členové klubu z vlastních prostředků. Podobně jako výstavu „České středohoří a Český granát ve fotografii L.E. Drahoše“, která proběhla 13. - 22. 6. 2011.
- V současné době připravujeme zimní šachový turnaj, na který Vás jménem Senior klubu Třebenice zveme. Připravujeme rovněž výstavu k 110 výročí úmrtí Dr. V. Paříka ( 1839 – 1901; městský lékař a regionální politik s velkými zásluhami o povznesení české kultury na Třebenicku).
Na žádnou z těchto akcí zatím sponzory nemáme. Věřím, že se nám podaří akce uskutečnit i v případě, že nás nikdo nepodpoří.
Problematika malých organizací a seniorů na venkově
- Problémy důchodců z malých venkovských obcí se násobí ztíženou dostupností a rozsahem služeb, zdravotnictví, kultury, někde i zajištěním základních potřeb (nákupu potravin) a omezenou osobní dopravou. V malých obcích není zajištěna žádná sociální služba, mimořádně se zajišťuje oběd ve školní jídelně nebo jeho rozvážka za úplatu.
Pomoc v domácnosti, při osobní hygieně a v době nemoci je nedostupná. V lepším případě si občané navzájem pomohou. V opačném případě je osamělý důchodce i v nemoci donucen jezdit, nebo dojít si pro základní potraviny a sám si uvařit.
- Proto je v mnoha případech řešením pro stát dražší varianta - lůžko v nemocnici - nebo v LDN. Toto řešení není výhodné ani pro seniora, ani pro stát. Podobně se snaží absenci služeb řešit i bezradní a rezignující staří lidé, kteří trpí chronickým onemocněním.
((Cesta diabetika na kontrolu začíná mnohdy před 6 hod. ráno, spojem pro pracující, čekáním před návštěvou laboratoře, přesunem a čekáním na odborné vyšetření nebo recept na léky, přesun do lékárny pro léky. Cesta končí v odpoledních hodinách, protože do místa bydliště jede jenom spoj pro školáky, nebo pracující. Pro nemocného, špatně pohyblivého a mnohdy vystresovaného starého člověka se jedná o půldenní hladovku a následné cestování, kde jej čekají nepřekonatelné překážky při nástupu do dopravních prostředků, kam bez cizí pomoci nenastoupí.))
- Nezřídka jsme svědky i diskriminace důchodců z venkova – slevou na jízdném, vstupech do kulturních a jiných zařízení, která poskytují slevy pouze místním důchodcům nebo za podmínek, které nemůže občasný návštěvník měst a zařízení splnit.
- Podobně se potýkají s touto problematikou i místní seniorské organizace, protože v malých sídlech zpravidla není, mimo obecního úřadu, žádný potencionální sponzor. Nejsou zde podmínky ani pro jejich vznik – omezená kupní síla a nákladnější provoz.
- Proto je zde složitější i vznik a činnost seniorských organizací a není to jenom o menším počtu seniorů v místě, a tím i o menším počtu aktivních a relativně akce schopných a zdravotně nepostižených jedincích, kteří jsou ochotni zbytky svých sil věnovat těm více postiženým a méně vitálním, nebo starším spoluobčanům. Mnohdy jsou tyto snahy ještě všemožně eliminovány ze strany samospráv a jiných společenských uskupení.
V celé společnosti dnes vidíme snahy o podporu mladých, krásných a úspěšných, ale jaksi se zapomíná na základní podmínky vzniku státu a samosprávy, jako organizovaného celku, který má zajistit bezpečnost, spravedlivé podmínky pro všechny vrstvy – kategorie - příslušníků občanské společnosti po celý život, od narození až po důstojné dožití a důstojný odchod.
- Naše věková kategorie prošla nelehkým obdobím ve svém mládí, které poznamenala válka, ve všech jejich důsledcích od nesvobody až po nedostatek základních potravin. Prošla dobou poválečné obnovy hospodářství a politickými zvraty, které na každém z nás zanechaly stopu dobrého nebo špatného prožitku. Jsou však období v lidském životě, kdy se s potížemi, ale i radostmi vyrovnává člověk lépe, ve stáří bohužel hůře.
- Přejme si proto, aby zbytek našeho života plynul v klidnějších podmínkách, bez existenčních otřesů a k tomu se snažme přimět i naše okolí a především politické reprezentace.
Děkuji za pozornost.
Za Senior klub Třebenice
František Immer
předseda
Kontakt:
Senior klub Třebenice, Havlíčkovo nám. 21, 411 13 Třebenice
E-mail: seniorklubtrebenice@seznam.cz
Tel: 603 763 552