Projev místopředsedy Senior klubu 25. června 2011
Projev místopředsedy Senior klubu Třebenice
pana Jaroslava Houdka
při zahájení oslav 140 let třebenického hasičského sboru
25. června 2011
V letošním roce 2011, označeném jedničkou na konci, slaví třebenický hasičský sbor 140. výročí svého založení. Tím, že si připomínáme uplynulých 140 let, si připomínáme nejen tu skutečnost, že třebeničtí patří mezi nejstarší sbory v republice, připomínáme si generace našich předků, ale i osobnost dr. V. Paříka, který stál u jeho zrodu a založení.
Já osobně jsem velmi rád, že po 110 letech od jeho smrti, v roce 1901, se našli v našem městě lidé, kteří se k jeho odkazu a k této obdivuhodné tradici hlásí.
To co se nám v dnešní době zdá úplně samozřejmé, jako by bylo dáno odjakživa, naše řeč, stát, bylo vybojováno mnohdy za cenu osobních obětí. Takoví lidé, jako dr. V. Pařík, svou prací, svými občanskými postoji, přivedli náš národ mezi vyspělé evropské národy.
To co generace našich předků během 19. století vytvořily, zaslouží úctu a obdiv.
Historie Třebenic a celého okolí je ve 2. polovině 19. stol. velmi úzce spjata s osobou Dr. Václava Paříka. Narodil se 8. 2. 1839 v Libuni na Jičínsku do velmi skromných poměrů. Za pomoci Antonína Marka, vlasteneckého kněze, vystudoval v roce 1867 medicínu. Ještě v témže roce nastoupil na místo městského lékaře v Třebenicích.
Třebenice tou dobou tvořily jazykovou hranici. Cílem Paříkova snažení bylo navrácení českého charakteru městu a jeho povznesení. Již rokem svého příchodu se stal členem obecního zastupitelstva a v roce 1884 se stal starostou. Tím zůstal až do své smrti v roce 1901. Při sledování Paříkovy činnosti se nám dnes zdají jako téměř neskutečné jeho výkony ve všech společenských i profesních funkcích., kdy si sám neustále kladl nové úkoly. Byl při zakládání spolků osvětových i ekonomických, ke společné zábavě a poučení členů byla založena Občanská beseda. Společně a Karlem Křenkem založil první městské muzeum. Jeho přičiněním začala pracovat Občanská záložna a první česká továrna na zpracování ovoce. Zasloužil se o postavení nové budovy radnice, školní budovy, zavedení železnice a telegrafu. Úspěšné bylo i jeho snažení o založení české chlapecké školy měšťanské. Pouhý stručný výčet jeho práce mluví sám za sebe, nebylo oblasti života, do které by nezasáhl. Byl však činným i mimo rámec města v řadě spolků, které podporovaly cíle české menšiny na severu Čech. Paříkův význam jako regionálního pracovníka, daleko přesáhl hranice regionu a zařadil se svým životem i dílem mezi opravdu pokrokové a vůdčí osobnosti české společnosti druhé poloviny 19. století.
My máme, i díky současné politice, snahu oprávněně mnoho věcí kritizovat a odmítat. Přesto si já osobně myslím, že přes všechny aféry a tunely, přes blbou náladu, prožíváme jedno z nejlepších období naší historie. Tato doba je i výzvou pro nás všechny, abychom nečekali na blanické rytíře, ale abychom zde, ve svém okolí, jeden každý, přispěli ke zlepšení věcí veřejných, vytváření sebevědomé občanské společnosti. Abychom si zvykli neříkat oni, ale my. Na nás všech záleží, jak se nám a našim potomkům bude žít v našem městě, v našem státě. Vše přece začíná zdola, u občana.
Život a dílo dr. V. Paříka, které si v souvislosti se 140. výročím třebenického hasičského sboru připomínáme, je toho důkazem. Jeho heslo „Konej každý z nás svou vlasteneckou povinnost a zvítězíme“, je i přes svou jistou historickou poplatnost a pathos, platné i do dnešních dnů.